wszystko do piaskowania

Oczyszczarki / piaskarki firmy Szatkowski charakteryzują się wysoką wydajnością i bezawaryjnością. W naszych urządzeniach znajdują się podzespoły najwyższej jakości, od renomowanych europejskich producentów (Clemco, Schmidt, Semperit itp.). Dzięki temu mamy pewność, że niezależnie od warunków, w jakich nasza oczyszczarka będzie pracować, sprawdzi się w działaniu.

Oferujemy naszym Klientom urządzenia o zbiornikach od 25l do 200l. Piaskarka może być stacjonarna, albo wyposażona w koła (piaskarka mobilna). Możliwe jest sterowanie urządzeniem dźwignią pneumatyczną lub elektryczną.

Najpopularniejszym wyborem wśród naszych Klientów są oczyszczarki mobilne z zaworami firmy Schmidt®. Zawory te sprowadzamy dla Państwa z USA, aby zadbać o maksymalną jakość wykonania. Oczyszczarki posiadające zawór ścierniwa (Micro, Micro II, Thompson, Thompson II) i zawór sterowania (COMBO) nadają się do każdego rodzaju ścierniwa i do każdego rodzaju pracy – piaskowania, śrutowania, szkiełkowania, sodowania itp. Piaskarki te również minimalizują koszty związane z późniejszymi przestojami wynikającymi z prac serwisowych i awarii. Dlatego właśnie takie rozwiązania sprawdzają się doskonale w komorach śrutowniczych i nie tylko. Nasze urządzenia dostarczamy również do komór innych producentów.

Oczyszczarki wielkogabarytowe, to urządzenia służące do obróbki strumieniowo-ściernej. Zasada ich działania jest podobna do oczyszczarki (piaskarki) standardowej, jednak dostępne pojemności zbiornika  są znacznie większe - od 500 do aż 8000 litrów ( 0,5m³ - 8m³). Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, urządzenie to pozwala na pracę nawet czterem operatorom (piaskarzom) na raz! Nie dość tego, dla każdego stanowiska z osobna istnieje możliwość dozowania ilości podawanego ścierniwa oraz zdalnego rozpoczęcia i przerywania procesu czyszczenia.

Parametry urządzenia dopasowywane są każdorazowo do potrzeb Klienta.

Dźwignia elektryczna  w miejsce przewodów powietrza i otworu w dźwigni, używa natomiast przewodu elektrycznego i mikrostyków. Kiedy dźwignia właściwa jest zwolniona, powietrze z oczyszczarki zatrzymywane jest przez elektrozawór. Z niego sygnał elektryczny jest wysyłany przewodem do przełącznika zamontowanego w dźwigni sterującej.  Kiedy dźwignia właściwa zostanie wciśnięta, mikrostyki zostaną zwarte, a sygnał zostanie przesłany do elektrozaworu. Ten   z kolei umożliwia przepływ powietrza do zaworu sterującego pracą oczyszczarki. Dla bezpieczeństwa operatora, wykorzystywane napięcie w przewodzie sterującym wynosi 12 V.

Oczyszczarki kabinowe firmy Szatkowski służą do obróbki strumieniowo-ściernej elementów znajdujących się w środku kabiny. Operator wykonuje pracę w specjalnych rękawicach ochronnych, operując dyszą do piaskowania wewnątrz urządzenia.

Rozmiary kabiny dopasowujemy do wymagań Klienta, zawsze uwzględniając elementy, które będą w danym urządzeniu czyszczone.

Konstrukcje naszych kabin śrutowniczych opieramy na oryginalnych zaworach Schmidt® pochodzących z USA, dzięki którym praca z każdym rodzajem ścierniwa jest wygodna i efektywna.

Nasza oczyszczarka kabinowa może być ładowana z boku lub z góry, posiadać stół obrotowy dla wygody pracy, pracować w trybie zamkniętego obiegu ścierniwa, nawet posiadać system odpylania kabinowego w celu uzyskania maksymalnej przejrzystości podczas pracy.

Oferujemy rozwiązania pneumatyczne, jak i inżektorowe, w zależności od indywidualnych oczekiwań.

System oczyszczarki bezpyłowej przejezdnej o wysokiej wydajności doczyszczania (jak na rozwiązania bezpyłowe), z kompletnym układem ssącym na bazie wentylatora bocznokanałowego.

Zasada działania oczyszczarki oparta jest na wykorzystaniu mieszanki sprężonego powietrza z sodą oczyszczoną (NaHCO3). Czyszczenie odbywa się poprzez nadanie energii kinetycznej ścierniwu, które po uderzeniu w oczyszczaną powierzchnię, eksploduje! Pozwala to na uwolnienie energii, dzięki której powierzchnia zostaje oczyszczona z zabrudzeń / powłok lakieru. Metoda czyszczenia odbywać się może na sucho bądź w osłonie wodnej minimalizującej zapylenie przestrzeni roboczej operatora.

Soda oczyszczona (Sodium bicarbonate) daje wręcz nieograniczone możliwości jeśli chodzi o czyszczenie delikatnych elementów, gdzie zależy nam na zdjęciu niepożądanej warstwy tlenków, sadzy czy brudu bez modyfikacji powierzchni czyszczonego elementu. Dodatkowo – soda oczyszczona jest całkowicie ekologiczna oraz rozpuszczalna w wodzie, czyniąc pracę wyjątkowo przyjazną środowisku.

Dzięki swoim właściwościom, sodowanie, w przeciwieństwie do np. piaskowania, można przeprowadzać na praktycznie każdej powierzchni:
• Metal,
• Drewno,
• Szkło,
• Plastik,
• Cegła,
• Kamień,
• Beton.

Soda oczyszczona nadaje się doskonale do czyszczenia powierzchni z wszelkiego rodzaju farb i lakierów, tłuszczy, sadzy, osadów, rdzy itp.

Oczyszczarka Sodomax® firmy Szatkowski jest urządzeniem opartym o opatentowaną technologię rodem z USA. Konstrukcja oczyszczarki, oparta o amerykańskie zawory THOMPSON Schmidt®, zapewnia płynną pracę z tym jakże wymagającym ścierniwem. Dzięki płynnej regulacji przepływu ścierniwa oraz ciśnienia roboczego, urządzenie może zostać wykorzystane do każdego rodzaju pracy.

W naszej ofercie znajduje się również soda oczyszczona o różnej granulacji, poczynając od drobnej do delikatnych prac, po bardzo grubą, będącą doskonałym ścierniwem skrawnym do czyszczenia trudnych powłok.

 

Zawór Schmidt Combo jest zaworem normalnie zamkniętym, samozamykającym, łączącym w sobie funkcje zaworu powietrza zasilającego i zaworu dekompresyjnego. Jest sterowany poprzez elektryczne lub pneumatyczne dźwignie sterujące. Gdy dźwignia sterująca jest wciśnięta, tłok zaworu natychmiast zmienia pozycję, otwiera wlot powietrza i ściska wąż dekompresyjny, zamykając tym samym układ oczyszczarki i rozpoczynając  operację czyszczenia.
Zawór Combo eliminuje potrzebę stosowania drogich tłoków i membran. Niedrogi wąż do dekompresji można wymienić w zaledwie kilka minut, a każda usługa lub naprawa może być bezpiecznie przeprowadzane bez zdejmowania zaworu. Jego konstrukcja może wyeliminować potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa w obszarze pracy poprzez wydłużenie węża do dekompresji poza obszar pracy.

Zawór sterujący RCV-125

 • Sterowanie pneumatyczne,
 • Do wszystkich typów oczyszczarek z pojedynczą komorą zbiornikową,
 • Membrana zapobiega uszkodzeniom części zaworowych przez drobiny śrutu,
 • Wlot 1 1/4”

 

Stosując oryginalne zawory marki Schmidt (jesteśmy jedynym dystrybutorem producenta na Polskę) mamy pewność, że jakość zastosowanych podzespołów w oferowanych przez nas urządzeniach jest na najwyższym poziomie. Tym samym klienci mają pewność, że zakupione urządzenie spełnią ich wymagania.

Zawór Schmidt Micro® daje precyzyjną kontrolę nad ilością zużywanego ścierniwa. Nadaje się do wszystkich rodzajów ścierniw, począwszy od lekkich ścierniw z tworzyw sztucznych, po ciężkie jak np. śrut staliwny okrągły lub ostrokrawędziowy. Szeroki zakres możliwości dozowania ścierniwa podnosi produktywność i skutecznie kontroluje zużycie ścierniwa. Prosta i niezawodna konstrukcja zapewnia bezawaryjne działanie przez długi czas. 

Oryginalny zawór Thompson Schmidt jest normalnie zamkniętym dozującym ścierniwo zaworem, który znany jest z szybkiego i sprawnego reagowania na sygnały z pneumatycznych bądź elektrycznych urządzeń sterujących typu „deadman”. Zawór w tym samym czasie odcina dopływ ścierniwa do dyszy oraz zamyka zbiornik oczyszczarki. Możliwe jest zdalne odcięcie dopływu ścierniwa, co pozwala operatorowi zatrzymać przepływ mediów ściernych przy jednoczesnym zapewnieniu kontynuacji stałego przepływu powietrza. Zapewnia to szybki i łatwy sposób na oczyszczenie węży śrutowniczych oraz czyszczonych powierzchni ze ścierniwa.

 

Średnia długość eksploatacji dyszy w godzinach1

Materiał dyszy

Śrut staliwny (okrągły, ostro krawędziowy)

Szlaka pomiedziowa

Elektrokorund

Ceramika

20-40

10-30

1 - 4

Węglik wolframu

500-800

300 - 400

20 - 40

Węglik/Azotek krzemu

600-1 000

400 -600

50 - 100

Węglik boru

1 500 - 2 500

750 - 1500

200 - 1 00

 1 (Wartości szacunkowe dla porównania. W rzeczywistości będą różnić się w zależności od ciśnienia roboczego, wielkości i kształtu ścierniwa.)

 

Dysze wykonane z węglika wolframu


Węglik wolframu jest  twardym, ciężkim materiałem, używanym w wielu dziedzinach przemysłu ze względu na swoją odporność na ścieranie. Nadaje się doskonale, jako materiał, z którego wykonuje się dysze do piaskowania


Dysze do piaskarek z węglika wolframu dostępne są jako dysze ze zwężką Venturiego (długie oraz krótkie) oraz  jako dysze proste. Dzięki swej solidności i efektywności zyskały mocną pozycję w swej grupie. W naszej ofercie znajdują się wyłącznie markowe i najwyższej jakości dysze do piaskowania renomowanych firm Schmidt, Clemco, Airblast – w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić Państwu maksymalną żywotność, którą jest w stanie osiągnąć dysza piaskarska z danego materiału.

 

Dysza Schmidt z węglika wolframu wyprodukowana w USA

 

 

 • Długa dysza ze zwężką Venturiego,
 • Długość od 115 do 175 mm,
 • Z poliuretanowym płaszczem,
 • Złącze 1 1/4”,
 • Średnica dyszy od 4,8 do 9,5 mm,
 • Kolor obudowy – pomarańczowy.

 

Dysza Airblast ATSD(X) z węglika wolframu

 

 

 • Długa dysza ze zwężką Venturiego,
 • Długość od 135 do 230 mm,
 • Aluminiowa obudowa,
 • Złącze 1” lub 1 1/4”,
 • Średnica dyszy od 4,8 do 19 mm.

 

 

Dysza Airblast AT(L) z węglika wolframu

 

 

 • Krótka dysza typu Venturi,
 • Długość 45 mm,
 • Aluminiowa obudowa,
 • Złącze 1/2”,
 • Średnica dyszy od 3,2 do 13 mm.

 

 

Dysza Airblast RJL z węglika wolframu

 

 

 

 • Długa dysza typu Venturi,
 • Długość od 135 do 235 mm,
 • Ogumowana obudowa,
 • Złącze 1 1/4””,
 • Średnica dyszy od 4,8 do 19 mm.

 

Dysza Airblast ATCUX z węglika wolframu

 

 

 

 • Długa dysza typu Venturi,
 • Długość od 130 do 210 mm,
 • Ogumowana obudowa,
 • Złącze 1 1/4”” ,
 • Średnica dyszy od 6,5 do 12,5 mm.

 

Dysza Clemco CTJG z węglika wolframu

 

 

 • Dysza krótka typu Venturi,
 • Długość 75 mm,
 • Złącze 1 1/4”,
 • Ogumowana obudowa,
 • Średnica dyszy od 4,8 do 11 mm.

 

Dysza Clemco CTJD z węglika wolframu

 

 

 • Dysza krótka typu Venturi,
 • Aluminiowa obudowa,
 • Długość 75 mm,
 • Złącze 1 1/4”,
 • Średnica dyszy od 6,5 do 9,5 mm.

 

Dysza Clemco CTSG z węglika wolframu

 

 

 

 

 • Długa dysza typu Venturi,
 • Ogumowana obudowa,
 • Długość od 100 do 130 mm,
 • Złącze 1 1/4”,
 • Średnica dyszy od 4,8 do 6,5 mm.

 

Dysza Clemco CTXG z węglika wolframu

 

 

 

 

 • Długa dysza typu Venturi,
 • Ogumowana obudowa,
 • Długość od 140 do 225 mm,
 • Złącze 1 1/4”,
 • Średnica dyszy od 8 do 12,5 mm.

 

 

Dysze wykonane z węglika krzemu


Formowanie obudowy przeprowadzane jest w próżni, co gwarantuje dokładne dopasowanie gwintu dyszy piaskarskiej do oprawy dysz. Główną zaletą węglika krzemu jest jego twardość, której wartość wynosi wg skali Mohsa 9,5.


W czasie testów praktycznych okazało się, że, w porównaniu do analogicznych rozmiarów dyszy śrutowniczej prostej z węglika wolframu, żywotność dyszy do piaskowania wzrosła. Jeśli dysza Venturiego jest użytkowana w sposób prawidłowy, zmniejsza widocznie zmęczenie operatora i zwiększa produktywność ze względu na swą niższą masę.

 

Dysza Schmidt z węglika krzemu

 

 

 

 

 • Wyprodukowana w USA,
 • Długa dysza ze zwężką Venturiego,
 • Z poliuretanowym płaszczem,
 • Średnica dyszy od 4,8 do 9,5 mm,
 • Kolor obudowy – niebieski,
 • Długość od 115 do 175 mm.

 

Dysza Airblast ABSCX z węglika krzemu

 

 

 

 

 • Długa dysza typu Venturi,
 • Z poliuretanowym płaszczem,
 • Złącze 1” lub 1 1/4”,
 • Średnica dyszy od 4,8 do 13 mm,
 • Długość od 145 do 230mm.

 

Dysza Clemco SMS z węglika krzemu

 

 

 

 

 • Długa dysza typu Venturi,
 • Poliuretanowa obudowa,
 • Złącze 1 1/4”,
 • Długość od 130 do 225 mm,
 • Średnica dyszy od 6,5 do 12,5 mm.

 

Dysze wykonane z węglika boru

 

Dysze te oferują najdłuższą żywotność spośród wszystkich dysz m.in. w porównaniu do dysz z węglika wolframu czy też dysz z węglika krzemu. Maksymalna wydajność dyszy do piaskowania wykonanej z węglika boru utrzymuje się przez znacznie dłuższy okres, co przekłada się na bardziej ekonomiczne wykorzystanie powietrza i ścierniwa.  Dzięki niewielkiemu ciężarowi właściwemu dysza z węglika boru jest znacznie lżejsza od innych dysz piaskarskich, co wpływa na mniejsze zmęczenie operatora.

 

Dysza Airblast ABCX z węglika boru

 

 

 

 

 • Dysza Airblast ABCX z węglika boru
 • Długa dysza typu Venturi,
 • Aluminiowa obudowa,
 • Długość od 140 do 220 mm,
 • Złącze 1” lub 1 1/4”” ,
 • Średnica dyszy od 4,8 do 12 mm.

 

Strona 1 z 3

Dane kontaktowe


SZATKOWSKI s.c.
Leszek, Mirosław, Wiesław Szatkowscy
ul. Przemysłowa 34
85-758 Bydgoszcz
kujawsko-pomorskie, Polska

T: 52 322 31 61;
T: 52 342 13 07;

Dział handlowy:

T: +48 795 122 035
T: +48 795 122 036
T: +48 668 645 138

biuro@szatkowski.pl

JoomShaper