Obróbka strumieniowo ścierna

Obróbka strumieniowo-ścierna, polegająca na wykorzystaniu sprężonego powietrza do narzucenia materiału ściernego (ścierniwa) na czyszczone podłoże. W ramach usługi obróbki strumieniowo-ściernej, można wyróżnić następujące usługi:

 

  1. Śrutowanie (popularnie nazywane piaskowaniem), polegające na przygotowaniu podłoża do malowania, jak również usunięciu zabrudzeń, powłok lakierniczych itp. W przypadku piaskowania, wykorzystuje się różne rodzaje ścierniwa, np. ścierniwa mineralne, jak piasek (kwarc), elektrokorund, soda, mikrokulki szklane, albo ścierniwa niemineralne, takie jak żużel pomiedziowy, śrut staliwny, śrut nierdzewny i inne. Oczyszczanie powierzchni przy użyciu obróbki strumieniowo-ściernej wykonuje się na mokro (obowiązkowo w przypadku czyszczenia piaskiem) lub na sucho (na przykład w specjalnie do tego przygotowanej komorze śrutowniczej, gdzie możliwe jest odzyskanie i ponowne użycie ścierniwa). W celu zapoznania się z najpopularniejszymi ścierniwami, zapraszamy tutaj.
  2. Sodowanie – wykorzystanie sody oczyszczonej o wzorze chemicznym NaHCO3, w obróbce strumieniowo-ściernej jest metodą coraz bardziej popularną wśród naszych klientów – szczególnie w branży motoryzacyjnej. Spowodowane jest to tym, że soda jest nieszkodliwa dla środowiska naturalnego, rozpuszczalna w wodzie, jak również odpowiednio wykorzystana, nie narusza czyszczonej powierzchni. Dzięki temu można wykorzystać piaskarkę w otwartej przestrzeni nie obawiając się o środowisko, ani o operatora urządzenia.
  3. Szkiełkowanie – metoda polegająca na wykorzystanie specjalnych ścierniw (takich jak mikrokulki szklane, ceramiczne, śrut plastikowy) do ujednolicenia podłoża wykonanego ze stali kwasoodpornej lub aluminium i osiągnięcia satynowego wykończenia. Dla uzyskania lepszego efektu wizualnego, poprzedzając proces szkiełkowania, powierzchnia czyszczona jest wstępnie przy użyciu elektrokorundu – niezwykle twardego i wytrzymałego ścierniwa.